RAŽOŠANAS UZSKAITES PROGRAMMA

Saturs

Ievads
1. Palīglīdzekļi
1.3. Preču saraksts
1.3.1. Salikšanas kalkulācijas

1.3.2,Sadalīšanas normas

2.Informācijas ievads
2.1. Pasūtījumi
2.2. Izpilde

 Atskaites
3.1.Pasūtījumi
3.2.Sagāde
3.3.Pašizmaksa
3.4.Citas atskaites

4. Daži prkatiski risinājumi.

4. 1. Inelektuālo svaru izmantošana, pildot pasūtījumu.

3.5. Atskaišu skatīšana

Ievads
SIA A.V.S. ražošanas programma ir izstrādāta ar mērķi uzskaitīt dažāda veida produkcijas sagādi un ražošanas vadību. Programma uzkaita ražošanu  pēc receptūras (kalkulācijas), kad gatavā produkcija tiek salikta no izejmateriāliem. Programma strādā arī tādos gadījumos, kad no kāda izejmateriāla sadalīšanas rezultātā parādās vairākas preces (gatavā produkcija vai izejas materiāli  turpmākai pārstrādei) pēc noteiktas proporcijas. Programma strādā kopā ar SIA A.V.S. Noliktavas programmu. Ražošanas programma (turpmāk -  Programma) ģenerē izejas materiālu norakstīšanas aktus un gatavās produkcijas pieņemšanas - nodošanas aktus. Šie dokumenti tiek automātiski kontēti. Palaižot programmu, parādās
att.1  redzamais ekrāns. tajā redzams, ka programma sastāv no  datu skatīšanas, informācijas ievadīšanas un palīglīdzekļu sadaļām. Turpmāk instrukcijā tiks parādīts, kā programma strādā katrā no šim sadaļām.

Uzmanību! Instrukcija parāda programmas pēdējo, vismodernāko stāvokli. Jaunākā versija iekļauj sevī vecāko versiju iespējas un papildinājumus, kas radušies programmas papildināšanas gaitā. Tādēļ vecāko programmas versiju īpašniekiem vienmēr viss, kas aprakstīts instrukcijā nav iespējams. Ja jūs esiet ieinteresēti iegūt jaunāku programmas versiju, vajag griezties pie SIA A.V.S..

1. Palīglīdzekļi

Tāpat kā citās SIA A.V.S. apakšas programmās taustiņu darbības rezultāti ir aprakstīti ekrāna lejas daļa. Parasti taustiņi ražošanas programmā darbojas sekojoši:
- Enter- izvēlēties kaut ko, apstiprināt ievadīto informāciju;
- Esc- atteikties no kaut kā, iziet no programmas izvēles;
- Ins- papildināt informāciju, ievadīt jaunu informāciju;
- Del - dzēst kādu ierakstu vai ievadīto informāciju. Programma parasti brīdina par dzēšanas sekām.
Programmas lietotājs, ja uzmanīgi izlasa uz ekrāna izvietotos paziņojumus, tad var saprast kā rīkoties dažādās situācijas. Tādēļ turpmāk programmā netiks smalki rakstīts par taustiņu nospiešanu, bet gan vairāk par programmas darbības jēgu un specifiskiem taustiņiem, ja tas būs nepieciešams. 
Ražošanas programmas palīglīdzekļu daļa sastāv no:

  1. Uzņēmumi - juridisko personu datu bāze ar iespējām to labot, papildināt un izmantot uzņēmumus pildot pasūtījumus un skatoties atskaites. Uzņēmuma kartiņā ir iespējams ievadīt reģistrācijas numurus, adreses un bankas rekvizītus. Tomēr smalkāka informācija par uzņēmumu atrodas Noliktavas programmā, kur uzņēmuma kartiņā ir iespējams vēl ievadīt preču cenas, pieļaujamo parāda summu, līguma atribūtus un citu specifisku informāciju;

    1.2. Cilvēki - tas pats par pasūtītājiem, kas ir fiziskās personas. Arī te ir iespējams ievadīt informāciju par adresi, bankas rekvizītiem un adresēm. Turklāt par fiziskām personām ir iespējams ievadīt pases datus. Šo informāciju var izmantot aizpildot pasūtījumus.

    1.3. Preces - ļoti svarīga ražošanas programmas datu bāze. Att.3 ir redzams, ka izvēloties šo palīglīdzekļu daļu, parādās preču saraksts, kas ir līdzīgs tam, kas parādās Noliktavas programmā. Papildus Noliktavas programmas redzamajam sarakstam ražošanas programma pēdējā ailē parāda papildus simbolus. Tie ir "*" vai "S". Tas nozīmē, ka kāda no precēm (izejmateriāliem) ir saliekama (tai ir kalkulācija vai receptūra - simbols "*") vai preci vai izejmateriālu ir iespējams sadalīt citās precēs vai izejmateriālos (simbols "S").
    1.3.1. Salikšana. Ja, atrodoties uz saliekamās preces nosaukuma, nospiežam taustiņu F10 (skat.drojumu saraksta lejas daļā), tad parādās iespēja ievadīt receptūru (kalkulāciju), no kā saliekas izvēlētā prece


    Arī šī ekrāna lejas daļā ir aprakstītas iespējamās manipulācijas. Lai kalkulācijā ievadītu papildus izejmateriālu un tā normu ir augstāk redamajā logā jāizvēlas jauna prece (taustiņš Ins) un jāievada vienai saliekamās preces mērvienībai nepieciešamais izvēlētā izejmateriāla skaits. Ir jāiegaumē, ka izejmateriālu skaits ir jāievada kopā ar zudumu normu (piecepums, atbirumi, nožuvums uc.). Kalkulāciju vienmēr ērti var izmainīt un papildināt, ja tas ir nepieciešams.
    1.3.2. Sadalīšana Ja atrodas uz sadalāmas preces nosaukuma preču sarakstā, tad ar taustiņu F8 var izsaukt sadalīšanas normas


    Ir jāatzīmē to, ka katrai izejmateriālam var būt vairākas sadalīšanas normas. Tā, piemēram, vienu un to pašu 24 cm apa\lkoka baļķi var sazāģēt 25 mm un 40 mm dēļos. Katrā no šiem gadījumiem atgriezumi un skaidas izdalīsies dažādos daudzumos (%). Tādēļ sadalīšanas normas var nosaukt - Optimāla, Neizdevīga un tt..
    Sadalīšanas gadījumā visu sadalīšanas rezultātu summai ir jābūt 100%. Pretējā gadījumā programma neļaus tādu sadales normu ievadīt.

    1.4. Cilvēki - pasūtītāji ir palīglīdzekļu daļa, kas specifiski apraksta speciālus pasūtījumu veidus

    1.5. Kalkulators - ir palīglīdzeklis, kas ir ērti izsaucams, kad ir nepieciešams kaut ko saskaitīt, lai to atkal izmantotu programmā.

    1.6. Lietotāju līmeņi tiek pielietoti, lai varētu administrēt programmas darbību
    (skat. Serviss-> Sistēmas administrēšana)

    1.8. Mūsu firmas tiek izmantots, lai ar vienas programmas palīdzību varētu apkalpot vairākas firmas, kurām ir līdzīgs preču, klientu  un dokumentu saraksti, kā arī vienādi tipveida kontējumi.

    2. Informācijas ievads

2.1. Pasūtījumi

Ja izvēlās informācijas IEVADĪŠANA sadaļu, parādās iepriekš ievadīto pasūtījumu saraksts, vai tiek piedāvāts ievadīt jaunu pasūtījumu. Ja vēlas ievadīt jaunu pasūtījumu, tad programma piedāvā sekojošas iespējas.

Juridiskā persona
Fiziskā persona
Mūsu firma
Rēķini - faktūras
Izejošās pavadzīmes



2.1.1. Juridiskā persona ir gadījums, kad pasūtījumu veic konkrēta juridiska persona. Tas notiek parasti tad, kad ir kāds nozīmīgs pasūtītājs, kura pasūtījumu nepieciešams kontrolēt speciāli gan skaita, gan izpildes termiņu griezumos.

2.1.2. Fiziska persona - tas pats, kas iepriekš, tikai par fizisko personu.

2.1.3. Mūsu firma ir visbiežāk sastopams pasūtījumu variants. Tas tiek pielietots tad, kad citu juridisko un fizisko personu pasūtījumi tiek summēti vienā kopīgā pasūtījumā un tas tiek veidots kā programmas lietotāja (Mūsu firma)  uzņēmuma pasūtījums. Šī izvēle vēl tiek pielietota tad, kad uzņēmums vēl nezina, kam tiks pārdota saražotā produkcija, iespējams to pārdos savā veikalā vai veikalu tīklā. Tad pasūtījumu "Mūs firma" veido atkarībā no saviem plānotajiem pārdošanas apjomiem.

Ja programmas lietotājs sāk veidot jaunu pasūtījumu,



pardās noliktavu un cehu saraksts, no kuriem ir jāizvēlas viens, kuram tiks dots šis pasūtījums. Tad tiek piedāvāts izvēlēties pasūtītāju un ievadīt pasūtījuma numuru. Pasūtījuma numuru var ievadīt "brīvi", jo atkarībā no dokumentācijas  vešanas kārtības uzņēmumā, numurs var iekļaut sevī līguma numuru, datumu un citu kodētu informāciju par pasūtījumu, precēm var pasūtītājiem. Vienkāršotā veidā numurs var būt piešķirts pieaugošā kārtībā.

Kad pasūtījumu atribūti ir ievadīti, programma piedāvā preču sarakstu, kuras var ievadīt pasūtījumā. Lai samazinātu uz ekrāna redzamo preču sarakstu ir iespējams (ar taustiņa F9 palīdzību) izdalīt tikai gatavu produkciju. Lai ātrāk ievadītu preces pasūtījumā, var lietot atstarpes taustiņu ("Space bar"). Kad tas tiek nospiests, atrodoties uz izvēlētās preces nosaukuma, parādās iespēja ievadīt gan izgatavošanas un sagādes datumus un skaitu.



Sagādes laiks ir nepieciešams, ja vēlas vēlas ražošanas apgādi ar visu nepieciešamo. Atskaišu sadaļā tiks parādīts kā var prognozēt un redzēt noliktavas atlikumus saistībā ar pasūtījumiem un ražošanas plāniem.

Atgriežoties no preču saraksta pasūtījumā, var redzēt cik daudz un līdz kādam laikam preces ir jāizgatavo. Turklāt ir redzams, ka pasūtījuma izpildes gaitā var veikt sekojošas darbības:




F2- paskatīties kādas normas pastāv izvēlētai precei;

F3- izpildīt pasūtījumu, par ko tiks rakstīts turpmāk;

F4 - izpildīt visu (arī turpmāk) ;

F5 - izpildes vēsture (arī turpmāk);

F10 - individuālā norma, ja ražošanas laikā atklājās, ka šo pasūtījumu nevar izpildīt pēc standarta normām. Tad programma piedāvā ģenerēt individuālu normu. Ja izvēlās šis normas ievadu, tad ir 3 varianti:




- atteikties no individuālās normas;

Kad tiek ievadītas visas izgatavojamas preces, pasūtījumu sarakstā parādās vēl viens pasūtījums, bet kolonā ar "Izpildīts par summu"  ir "0". Sadalāmo preču pasūtījumi notiek līdzīgi.

2.2. Izpilde

Atrodoties pasūtījuma ekrānā, var ievadīt izpildi. Kā tika parādīts iepriekš, tam ir divas iespējas:

F3 - ievadīt saražoto preču daudzumu uz jebkuru datumu:

Tādējādi ražošanas rezultātus var ievadīt vairākkārt. Tas ir nepieciešams tad, kad ražošanas izpilde notiek pa etapiem. Turklāt ar taustiņa F3 palīdzību var ievadīt arī vairāk preču nekā pasūtījumā ir ieplānots.

Ja produkcijas ražošanas plāna izpilde tika ievadīta vairākkārt, tad ir iespējams redzēt izpildes vēsturi (iepriekš pieminētais taustiņš F5).




Skatot izpildes vēsturi var labot (dzēst) iepriekš ievadīto informāciju, tādējādi labot izpildes informāciju.

F4 - ar šī taustiņa palīdzību var ar vienu piegājienu ievadīt visu preču skaitu, kas pasūtīts, tādējādi atvieglinot izpildes ievadu.

Izpildes ievada laikā var gadīties, ka kādu izejmateriālu noliktavā pietrūkst. Par to parādās programmas paziņojums: par to, ka trūkst izejmateriāli.Ir vairāki risinājumi šai problēmai:


F2 - palabot izgatavojamo preču skaitu, izejot no noliktavā esošo izejmateriālu daudzuma. Preču skaits, ko vēlas vai var izgatavot redzams ekrāna augšējā daļā;

F3 - pielietot aizvietotājus produkcijas izgatavošanai. Ja izvēlās šo problēmas risinājumu, tad programma piedāvā noliktavā esošās preces un no tām programmas lietotājs var izvēlēties aizvietotāju, norādot pēc kādas normas tas tiks pielietots. Bieži vien aizvietotāju jāpielieto vairāk vai mazāk. Tomēr tas ir jautājums, kas prasa kvalificēta speciālista risinājumu.

F10 - ir jāspiež tad, kad cits izgatavojamās produkcijas  skaits vai aizvietotāji ir ievadīti  un ir jāturpina ievadīt citu produkcijas vienību izpilde.

Izpildes laikā tiek ģenerēti un automātiski kontēti sekojoši dokumenti:

- Norakstīšanas akts, ko var redzēt Noliktavas programmā. Programma arī automātiski samazina izejmateriālu skaitu pēc kalkulācijas vai individuālās normas;

- Produkcijas pieņemšanas - nodošanas aktus, kuri rada gatavās produkcijas partiju ar izejmateriālu pašizmaksu.

Izpildes ievada laikā nostrādā sekojoša automātika:

1. Izejošās pavadzīmes ģenerācija

Ja atrodas pasūtījumu sarakstā, tad ar taustiņa F4 palīdzību ir iespējams automātiski ģenerēt izejošo pavadzīmi tieši šim pasūtījumam, jo ir zināms pasūtītājs - cita juridiskā vai fiziska persona. Noliktavas programmā atliek pavadzīmi izdrukāt, pirms tā vēlams to pārbaudīt.

2. Izgatavošanas normu hierarhijas izmantošana.

Programma pieļauj produkcijas izgatavošanai izmantot pusfabrikātus, kuri tāpat tiek izgatavoti no izejmateriāliem. Turklāt, nav nepieciešams atsevišķi ievadīt izejmateriālu izgatavošanas plānu un izpildes faktu. Atliek tikai ievadīt gatavās produkcijas izpildes aktus, kuru izveidošanas laikā pēc normām automātiski tiek ģenerēti pusfabrikātu izgatavošanas akti un tam pielietojamo izejmateriālu norakstīšanas akti. Šādi pusfabrikātu ielikumi gatavajā produkcijā var notikt vairākos "stāvos". Tomēr šādas hierarhiskas normu shēmas darbībai ir rūpīgi jāseko, jo programmas darīs to, ko operators tai liks darīt, nevis to ko vēlēsies saņemt no programmas. Tas nozīmē, ka sarežģītu loģisku shēmu darbību ir grūti saprast. Sarežģītu ražošanas procesu apstākļos ir vēlamas produkcijas izgatavošanu sadalīt etapos, it sevišķi, ja procesi notiek lēni. Tad ražošanas plānošanas un izpildes procesi kļūst pārskatāmāki  un   vieglāk vadāmi.

3. Atskaites

Ražošanas atskaišu sistēma domāta lai vieglāk vadītu ražošanas sagādi, izpildi un citus ar ražošanu saistītus procesus. Atskaišu sistēma ietver sevī sekojošas sadaļas





3.1.Pasūtījumi

Ja izvēlās šo atskaišu sadaļu, tad programma piedāvā aizpildīt sekojošu tabulu, tādējādi dodot programmas lietotājiem pielietot dažādus fltrus:




Mainot laika diapazonus un ar taustiņa F1 palīdzību programmas lietotājs var izvēlēties dažādus preču un laika griezumus. Kad pieprasītā atskaite iz izveidota, to var drukāt uz printera (ctrl+P), sūtīt uz Word (*.RTF) vai Excel (*.XLS). Atskaites faila piemērs rāda, ka tas piedāvā informāciju par pasūtījumu apjomu un izpildes gaitu.

3.2.Sagāde

Sagādes atskaites veidošana ir līdzīga pasūtījumu izpildes atskaišu veidošanai. Atskaites piemērs rāda, ka šis atskaišu sadaļas galvenais uzdevums ir parādīt uz jebkuru laiku nepieciešamo izejmateriālu stāvokli noliktavās un papildus sagādes nepieciešamību.

3.3.Pašizmaksa

Pašizmaksas atskaites daļās divās grupās
  3.3.1.Ar materiālu pašizmaksa

Ja izvēlās šo pašizmaksas aprēķina veidu, tad, aizpildot atskaites pieprasījumu tā, kā tas tika parādīts iepriekš, programma parāda piemērā redzamo atskaiti. Materiālu pašizmaksas kolonā redzamā informācija parāda vidēji svērto materiālu pašizmaksu. Tas nozīmē, ka pašizmaksas aprēķina periodā izlietoto materiālu uzskaites cena būs atkarīgā no tā kādas preču partijas tiks izmantotas produkcijas izgatavošanā.

  3.3.2.Pilnas pašizmaksas aprēķins

Pilnas pašizmaksas aprēķina pieprasījums ne ar ko neatšķiras no materiālu pašizmaksas aprēķina pieprasījuma. Atskaitē, kas veidojas pēc šī aprēķina pieprasījuma parādās kolona ar pilnas pašizmaksas summām katrai precei. Izmainot aprēķina periodu, mainās arī pilnās pašizmaksas summas, tāpat kā arī mainās materiālu pašizmaksas summas. Tas notiek tāpēc, ka pieskaitāmie izdevumi produkcijas pilnas pašizmaksas aprēķina gadījumā pēc "noklusēšanas" sadalās uz katru produkcijas mērvienību materiālu izmaksu summām. Produkcijas pilna pašizmaksa būs atkarīga no materiālu cenām un pieskaitāmiem izdevumiem cehā attiecīgajā atskaites periodā. Tā, piemēram, katru mēnesi (janvāris, februāris, marts) pilnas pašizmaksas rādītāji mainās atkarībā no rēķiniem un citiem izdevumiem ražošanai, jo tie parasti nav konstanti. Savukārt I ceturkšņa pilnas pašizmaksas aprēķins dos 4. pilnas pašizmaksas rezultātu, jo tas būs vidēji svērts no pirmo 3 mēnešu pilnām pašizmaksu summām.

 3.3.3. Pilnas pašizmaksas konti

Lai aprēķinātu pilnu pašizmaksu, programmas lietotājs var izveidot savu aprēķina formulu. Ja izvēlas "Pilnas pašizmaksas aprēķins" piedāvā katrai Noliktavai (Ceham) savu aprēķina formulu. Piemērā uz ekrāna


ir redzams, ka tad, kad tiks rēķināta visu noliktavu (cehu) pilna saražotās produkcijas pašizmaksa, tiks izmantoti visi 7 grupas (izmaksu) konti. Turklāt katram atsevišķam ceham pilnas pašizmaksas aprēķinam var pielietota izmaksas kontu subkontus. Piemēram, desas ceham produkcijas pilnas pašizmaksas aprēķinam tiek  pielietoti 1.subkonti. Lai pilnas pašizmaksas aprēķins notiktu korekti, tad visiem izdevumu kontiem (7210, 7410, 7550 un tt.) desu ceham ir jābūt piešķirtiem subkontiem 1., kuros tiek kontēti. Tā var ievadīt (ar taustiņa Ins palīdzību) pašizmaksas aprēķinu katram ceham.

Pinas pašizmaksas aprēķina rezultāti atšķirsies no materiālu pašizmaksas rezultātiem, jo tajos “pievilksies” pieskaitāmie izdevumi. Pilna pašizmaksa precizāk informēs programmas lietotājus par faktiski notikušajiem izdevumiem katram produkcijas nosaukumam.

Pieskaitāmo izdevumu sadalīšana proporcionāli materiālu patēriņam ir aptuvena metode, kas tomēr pie viendabīgas produkcijas dod diezgan precīzu rezultātu. Turklāt tā ir arī ērta metode, jo izejmateriālu patēriņš ir precīzi zināms un tas aptuveni atspoguļo,  "pievelk" darba, enerģijas, amortizācijas un citu izdevumus, kas rodas ražojot produkciju. Tomēr atsevišķos gadījumos pēc pasūtītāja tehniskā uzdevuma var būt izstrādāti citi kritēriji pieskaitāmo izdevumu sadalīšanai uz gatavās produkcijas mērvienību.

4. Citas (specifiskas) iespējas, kas ietver sevī:

Šī tipa atskaitēm ir ļoti specifiskas un tika taisītas speciāli pansionātu vajadzībām, kad ir jāiekļaujas izdalītā finansējuma robežas. Atskaites palīdz labāk plānot liela daudzuma cilvēku ēdināšanu šādos apstākļos.

5. Atskaišu saraksts, kas dot iespēju skatīties iepriekš saglabātās atskaites

Ja programmas lietotājs vēlas, tas var uz ekrāna redzamo atskaiti saglabāt failā. Programma to piedāvā izdarīt katru reizi izejot no atskaites.

Ja tomēr programmas lietotājs izvēlas tādu iespēju, programma piedāvā izveidot jaunu failu un pielikt to pie jau iepriekš saglabātiem failiem. Programmas lietotājs var ievadīt faila nosaukumu un piezīmi - paskaidrojumu, kurā var parādīt faila saturu,. Turpmāk var ļoti ātri dabūt faila saturu uz ekrāna, netaisot atskaites pieprasījumu. Tas ir ērti, kad vairākas reizes dienā ie jāskatās kāda ļoti populāra atskaite.


6. Izejmateriālu pārtēriņs
ir atskaite, kas parāda kādi izejmateriāli ir pārtērēti (+) vai ietaupīti vienu vai otru iemeslu dēļ. Iepriekš tika runāts par to, kādā veidā šo informāciju ievada – kā individuālo normu katram no izpildes variantiem, vai kā pārtēriņš. Pārtēriņa atskaite jebkurā laika, ceha (noliktavas) griezumos var but redzama uz krāna un drukājama analīzei un citādākai izmantošanai.